لوله آتشخوار

بروزرسانی ۱۵:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۶

فیلترها
TestSpeed
پاک کردن فیلتر ها
قیمت(تومان) آلیاژ محل بارگیری برند حالت نمودار خرید

ساخت هیچ پروژه صنعتی یا ساختمانی بدون استفاده از لوله امکان‌پذیر نیست. تنوع لوله‌های تولیدی در کارخانه‌های فولادی که نتیجه ترکیب فلزات مختلف است، موجب شده امروزه محدودیت استفاده از لوله‌ها برداشته شود. حتی در کارخانه‌های نساجی امکان انتقال الیاف توسط لوله‌های مخصوص و با استفاده از فشار هوا ممکن شده است یا در صنایعی برای انتقال حرارت بالا از لوله‌هایی با نام آتشخوار استفاده می‌شود.

در این مقاله ما قصد داریم درباره لوله آتشخوار با شما صحبت کنیم

لوله آتشخوار چیست؟

هر محصول فولادی از ترکیب آهن با فلزات دیگر ساخته می‌شود که به آن آلیاژ فولادی گفته می‌شود. لوله‌ها از فولاد یا آلیاژهای فولادی ساخته می‌شوند؛ لوله آتشخوار نیز نوعی از لوله است که در تولید آن از آلیاژی استفاده شده است که درصد قابل‌توجهی از آن را منیزیوم به خود اختصاص می‌دهد.

لوله آتشخوار از فولاد نرم ساخته می‌شود که مقدار کربن به‌کاررفته در این نوع فولاد بسیار کم است؛ در حدود ۲ تا ۱۷ درصد است. هرچه میزان کربن در تولید ورق فولادی بیشتر باشد، تردی فولاد نیز بیشتر خواهد بود؛ اما در فولاد نرم، فولاد در برابر نیروهای جانبی انعطاف‌پذیر خواهد بود.

انواع لوله آتشخوار

مانند دیگر محصولات فولادی، لوله آتشخوار نیز دارای انواع مختلفی است. دسته‌بندی این لوله بر اساس استانداردی است که در زمان ساخت فراهم می‌شود.

 لوله آتشخوار با فشار ۳۰ بار

این لوله آتشخوار در کلاس استاندارد ST۴۵.۸ DIN۱۷۷۵ تولید می‌شود. ترکیب۲  الی ۲۵ درصدی کربن با مقدار ۵۵ الی ۶۵ درصدی منگنز موجب شده است که این نوع از لوله توان تحمل ۵۳۵ درجه حرارت و فشار ۳۵ بار را پیدا کند.

لوله آتشخوار با فشار ۲۷ بار

استاندارد تولیدی این لوله بر اساس استاندارد آمریکا و با شماره ASME SA۱۹۲ است. محتوای ترکیبات آلیاژی در این استاندارد، ۲ الی ۱۸ درصد کربن و ۷ الی ۴۵ درصد منگنز است. میزان تحمل دمایی در این لوله ۵۵۰ درجه سانتیگراد به شکل غیرمستقیم و فشار ۲۷ بار است.

لوله آتش‌خوار با فشار ۲۵ بار

میزان کربن در این لوله کمتر از دیگر لوله‌های آتشخوار است؛ ۱٫۶ الی ۱٫۸ درصد میزان کربن و ۷ الی ۵۰درصد در این آلیاژ وجود دارد. لوله آتشخوار با استاندارد ST۳۵.۸  میزان فشار ۲۵ بار را تحمل می‌کند و دمایی برابر با ۵۸۵ درجه را به شکل غیرمستقیم تحمل می‌کند.

لوله آتشخوار با فشار ۱۵ بار

این نوع از لوله به لوله بویلر معروف است و تحت استاندارد ASTM boiler tube A۱۷۹ تولید می‌شود. میزان کربن در این لوله ۱٫۶ الی ۱٫۸ درصد و منگنز داخل آن ۵ الی ۷ درصد است. میزان فشار تحمل شده در این لوله ۱۵ بار و مقدار دما ۵۳۰ درجه است.

کاربرد لوله آتش خوار

مشخص شد که لوله آتش‌خوار در صنایعی استفاده می‌شود که میزان حرارت در آن بسیار بالاست. این صنایع عبارت‌اند از:

  • صنایع شیمیایی
  • نیروگاه‌های هسته‌ای
  • در صنایع دفاعی برای ساخت اسلحه
  • مبدل‌های حرارتی
  • دیگ بخار:

حرارت در دیگ بخار به‌وسیله لوله آتشخوار منتقل می‌شود. باید به این نکته توجه شود که لوله آتشخوار دیگ بخار باید بتواند فشار و دمای بالا را تحمل کند. برای آگاهی از قیمت چنین لوله‌ای با کارشناسان آهن کیان تماس بگیرید.

علاوه بر دما در مکان‌هایی که فشار بالا (صنایع کشتی‌سازی) نیاز است از این لوله‌ها استفاده می‌شود.

مشخصات لوله آتش‌خوار

از مهم‌ترین مشخصه‌های لوله آتش‌خوار تطابق ضخامت با میزان فشار تحمل شده در لوله است. این نوع لوله در ضخامت‌های مختلف تولید می‌شود. مقدار معمول ضخامت لوله‌ها از ۷٫۸ الی ۱۱٫۲ میلی‌متر متغیر است؛ برای همین در زمان تولید، متخصصان به شکلی لوله را طراحی می‌کنند که ضخامت و فشار با هم در یک راستا باقی بماند.

یکی دیگر از مشخصه‌های این لوله بدون درز بودن آن است. به دلیل این‌که از این لوله در مکان‌هایی استفاده می‌شود که حرارت بالا است، لوله بدون درز به کار گرفته می‌شود تا نشتی دما شکل نگیرد؛ لذا از مشخصه‌های لوله آتشخوار، بدون درز بودن لوله است.

قیمت لوله آتشخوار

در همه بازارها قیمت‌گذاری یک کالا بسته به عوامل مختلف موجب تفاوت قیمت یک محصول در بازار می‌شود. مثلاً امکان دارد شما یک نوع میلگرد را به چند قیمت در بازار تهیه بکنید درحالی‌که همه آنها شکل ظاهری، وزن و طول یکسان دارند. در مورد لوله آتشخوار نیز وضع به همین منوال است و در بازار یک محصول به چند قیمت فروخته می‌شود. قیمت این محصول له عوامل زیر بستگی دارد:

ضدزنگ بودن:

ازآنجاکه لوله آتشخوار در مجاورت رطوبت قرار دارد، لازم است در برابر خوردگی مقاومت از خود نشان دهد. برای همین از لوله ضدزنگ استفاده می‌شود.

کیفیت برند تولیدی

رشد تکنولوژی سبب شده است کارخانه‌های زیادی تولید لوله آتشخوار را در دستور کار خود قرار دهند؛ لذا روش تولید یکی از عوامل تأثیرگذار در قیمت این لوله است.

میزان عناصر درون آلیاژ

مقدار کربن و منگنز در لوله آتشخوار موجب تغییر کیفیت و قیمت خواهد شد. معمولاً لوله‌های آتشخوار که میزان کربن کمتری دارند انعطاف بالاتری خواهند داشت. لوله آتشخوار با استاندارد ST۳۵.۸انعطاف ۹۰ درجه و لوله بویلر دارای انعطاف ۱۸۰ درجه خواهد بود. بنابراین، انعطاف بیشتر لوله موجب قیمت بیشتر خواهد شد. برای آگاهی از لیست قیمت لوله‌های آتشخوار با کارشناسان آهن کیان تماس بگیرید.

 خرید لوله آتشخوار از آهن کیان

تجربه در چند سال گذشته نشان داده است قیمت محصولات فولادی دارای نوسان شدید است. این نوسان قیمت به دلیل مسائل داخلی (مثل نوسان قیمت دلار، تحریم بین‌المللی و سیاست‌های اقتصادی دولت) و مسائل خارجی (افزایش قیمت فولاد در جهان، کرونا و ناامنی در منطقه خاورمیانه) است که موجب عدم ثبات قیمت محصولات فولادی می‌شود. به همین دلیل کارشناسان آهن کیان همواره در حال رصدکردن بازار هستند تا در زمان‌هایی که برای خریدار خرید لوله آتش‌خوار منفعت مالی دارد، این خرید انجام شود.

سایت آهن کیان با داشتن ناوگان حمل‌ونقل مجهز امکان حمل لوله آتشخوار به هر نقطه ایران را دارد. کلیه محصولات فروخته شده توسط شرکت تضمین کیفیت شده و برای مشتری فاکتور رسمی صادر می‌شود.

Shopping cart

Sign in

Filters