لوله مسی

بروزرسانی ۱۵:۳۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۶

فیلترها
TestSpeed
پاک کردن فیلتر ها
قیمت(تومان) محل بارگیری برند حالت وزن نمودار خرید

لوله مسی

لوله مسی با توجه به کاربرد آن، با آلیاژها مختلف و در ابعاد گوناگون، تولید می­شود. به طور کلی ، در تأسیسات انتقال آب گرم، سرد و به عنوان یک خط مبرد در سیستم­های HVAC استفاده می­شود. این لوله­ ها، به دو نوع لوله مس نرم و لوله­ مسی سفت و سخت تقسیم می­شوند. لوله ­های مسی با استفاده از اتصال شعله­ ور، اتصال فشرده­ سازی یا لحیم‌کاری به یکدیگر متصل می­شوند. مس مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد ولی هزینه آن زیاد است.

انواع لوله مسی

لوله‌ مسی نرم، انعطاف­ پذیری خوبی دارد، در صورتی که در حین ساخته شدن ، به خودی خود سخت است اما برای این که دوباره نرم بشود آن را با دقت آنیل می­ کنند. تولید لوله‌های مسی آنیل شده، نسبت به لوله‌های مسی سفت، گران‌تر است.

لوله­ های مسی سفت و سخت انتخاب رایجی برای خطوط انتقال آب هستند. برای اتصال این لوله‌ها از روش­های لحیم‌کاری، رول شیار، فشرده‌سازی و فشرده شدن استفاده می­شود. از آنجا که نمی­توان مس سخت را خم کرد، در صورت نیاز باید از اتصالات زانوی مسی یا سایر اتصالات برای دور، گوشه­ ها و اطراف موانع استفاده کرد.

لوله‌ مسی در ایران نیز به سه نوع L، نوع M و نوع K تقسیم می‌شوند:

  • نوع K : لوله­ های مسی  نوع K  ضخیم­ترین دیواره را بین انواع لوله­ های مسی داند. نوع K برای لوله‌کشی آب آشامیدنی و تأسیسات زیرزمینی، سیستم­های اطفاء حریق ساختمان­ها، صنایع نفت و گاز، سیستم­های تهویه مطبوع و بسیاری از کاربردهای دیگر در صنعت ساخت و ساز استفاده می­شود. این نوع لوله به صورت سخت و نرم تولید می­شوند و برای متصل کردن آن، می­توان از انواع اتصالات و یا لحیم‌کاری استفاده کرد. لوله­ های مسی نوع K برای استفاده در لوله‌کشی گاز طبیعی مناسب نیستند، زیرا گاز طبیعی به  اتصالات لوله­ ها آسیب می­رساند.
  • نوع L : لوله­ مسی نوع L برای لوله‌کشی داخلی، سیستم اطفاء حریق و صنایع  HVAC مورد استفاده قرار می­گیرد. این نوع لوله­ ها در انواع سخت، نیمه سخت و نرم تولید می­ شوند و می­توان آن را با لحیم‌کاری، فشرده‌سازی و اتصالات مسی به یکدیگر متصل کرد. نوع L لوله ­های مسی به عنوان پر­کاربرد­ترین نوع لوله­ های مسی شناخته می­شوند، زیرا کاربرد آن بیشتر از لوله ­های نوع K است. درست است که لوله ­های سخت دوام بیشتری دارند، اما نوع نرم و انعطاف‌پذیر لوله ­های مسی L  برای تعمیر و یا جایگزینی خطوط آب قدیمی استفاده می­شوند. از نوع L  در لوله‌کشی خارج از ساختمان نیز استفاده می­شود. ضخامت لوله­ های نوع L از نوع K کمتر و از نوع M بیشتر است.
  • نوع M : لوله­ های نوع M نیز در انواع سخت، نیمه سخت و نرم وجود دارند و معمولاً برای لوله‌کشی آب درون ساختمان و سیستم­های خلأ مورد استفاده قرار می­گیرند. اتصال این لوله­ ها به وسیله  لحیم­ کاری، فشرده­ سازی و جوشکاری انجام می­شود. لوله­ های نوع M برای کارهای مسکونی، به دلیل  قیمت نسبتاً پایین آن مناسب است. ضخامت کمتر دیواره در نتیجه وزن کمتر آن موجب مناسب شدن قیمت آن می­شود.

 انواع اتصالات لوله مسی

  • اتصالات لحیم شده :اتصالات لحیم‌کاری مستقیم هستند و اصطلاحاً بر روی قسمت انتهایی یک لوله سر می‌خورده و فیت می‌شوند. سپس مفصل با استفاده از مشعل،گرم می‌شود و لحیم‌کاری در محل اتصال ذوب می‌گردد. هنگامی که لحیم‌کاری خنک شود، اتصال بسیار محکمی ایجاد می‌کند که می‌تواند چندین دهه دوام بیاورد.
  • اتصال به روش فشرده‌سازی: در اتصالات فشرده­ سازی یک حلقه فلزی نرم یا ترموپلاستیک مورد استفاده قرار می­گیرد که روی لوله فشرده شده و توسط یک مهره فشرده‌سازی به اتصالات می‌رسد. این فلز نرم با سطح لوله و اتصالات یک مهروموم ایجاد می‌کند. عمر اتصالات به روش فشرده‌سازی به اندازه عمر اتصالات لحیم‌کاری شده نیستند؛ اما با استفاده از ابزارهای اساسی ساده ­ای انجام می­شود. نقطه ضعف اساسی در این اتصالات مدت زمان اتصال آن­ها، بیشتر از تعریق است.
  • اتصالات شعله‌ور : در این روش از اتصالات، انتهای یک بخش لوله را با استفاده از ابزار شعله‌ور به شکل ناقوس، به بیرون پخش می­کنند. سپس یک مهره شعله‌ور انتهای زنگ شکل را روی اتصالات نر فشرده می‌کند. این روش، روشی پرتلاش و طاقت‌فرسا برای ایجاد اتصالات است؛ اما برای سال‌های طولانی کاملاً قابل اعتماد خواهد بود.
  • اتصالات فوق فشرده یا مچاله شده : در اتصالات مچاله شده یا فوق فشرده، از اتصالات مخصوص مسی که به طور دائم به لوله‌ مسی سخت با یک دستگاه اتصال دهنده متصل می­شوند، استفاده می‌نمایند. از مزایای این روش این است که زمان کمتری نسبت به سایر روش­ها به طول می­انجامد، از نظر ظاهری و از نظر مواد مورد استفاده برای ایجاد اتصال تمیزتر است و در حین اتصال از شعله باز استفاده نمی‌شود.

از برند­ های تولید کننده لوله مسی، به برند های مهر اصل و باهنر، می توان اشاره نمود. برای اطلاعات بیشتر و سفارش محصول مورد نظر خود، با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

Shopping cart

Sign in

Filters