لوله گالوانیزه

بروزرسانی ۱۵:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۶

فیلترها
TestSpeed
پاک کردن فیلتر ها

حسابگر وزن

0.0 کیلوگرم
قیمت(تومان) آلیاژ محل بارگیری حالت واحد نمودار خرید

خوردگی مهم‌ترین مشکل در صنایع نفت و گاز است. پدیده‌ای که سالانه میلیاردها دلار ضرر به شرکت‌های بزرگ تولیدکننده نفت و گاز در سراسر جهان می‌زند. در ادامه قصد داریم شما را با یکی از کاربردی‌ترین روش‌های جلوگیری از خوردگی یعنی گالوانیزاسیون آشنا کنیم و به شکل تخصصی درباره لوله گالوانیزه صحبت کنیم.

گالوانیزه چیست؟

گالوانیزه در زبان فرانسوی به Galvanisation معروف است و به پوشاندن سطح فولاد با روی، گالوانیزه کردن گفته می‌شود. مطالعات نشان داده است گالوانیزاسیون می‌تواند تا صد درصد در از خوردگی جلوگیری کند. در عمل گالوانیزه فلز روی به شکل یک‌لایه به ضخامت ۱۵ میکرون با ترکیب مواد آهنی روی فولاد را پوشانده و از اکسید شدن فولاد با مواد محیط جلوگیری می‌کند؛ درواقع روی خود را فدای فولاد می‌کند.

روش تولید لوله گالوانیزه چیست

لوله گالوانیزه به دو شکل تولید می‌گردد:

روش گرم

برای تولید لوله گالوانیزه گرم مراحل زیر انجام می‌شود:

 • ابتدا سطح لوله چربی‌زایی می‌شود. اگر روی لوله نیز زنگار گرفته با کمک مواد شیمیایی زنگ آهن پاک می‌شود.
 • در مرحله بعد لوله گالوانیزه وارد محلول فلاکس می‌شود. کلرید آلومینیوم موجب از بین رفتن باقی‌مانده اکسیدهای موجود روی لوله می‌شود. فلاکس موجب می‌شود عمل جذب فلز روی به سطح لوله بهتر انجام شود.
 • با اتمام فلاکس‌ زنی، مرحله آماده‌سازی سطحی تمام‌شده و لوله در حوضچه‌های حاوی روی غوطه‌ور می‌شود. این حوضچه‌ها دمای ۴۵۰ درجه داشته و به دلیل اینکه روی در این حوضچه‌ها سیال است، جذب روی با بالاترین کیفیت انجام می‌شود.

مدت‌زمان ماندن لوله در حوضچه روی یک دقیقه است و نباید مدت‌زمان بیشتری لوله در مواد غوطه‌ور شود. هرچه لوله در حوضچه بیشتر باقی بماند، جذب آلیاژهای فلزی به سطح لوله بیشتر خواهد شد. برای همین بعد از خارج کردن لوله، با کمک بخار فلز اضافی سطح لوله پاک‌سازی می‌شود.

 • در مرحله آخر لوله گالوانیزه شده داخل حوضچه آب سرد قرار می‌گیرد تا فلز روی بر سطح لوله تثبیت شود.

روش سرد

در روش سرد خبری از حوضچه مواد مذاب نیست بلکه در این روش، فلز روی در یک محلول آبی الکترولیز گردیده و سپس به روی لوله پاشیده می‌شود. این روش در دمای ۷۰ درجه سانتی‌گراد انجام‌شده و مانند پاشیدن رنگ به روی لوله انجام میشود.

تفاوت لوله گالوانیزه گرم و سرد

گاهی در زمان خرید لوله گالوانیزه با این سؤال روبرو می‌شویم که لوله گالوانیزه که به روش گرم تولید شده است را خریداری کنیم یا لوله سرد را؟ برای پاسخ به این سؤال باید به تفاوت‌های هر دو لوله بپردازیم.

 • در نوع گرم پیوند بین مواد روی با فولاد بهتر شکل می‌گیرد، برای همین مقاومت لوله گالوانیزه گرم بالاتر از گالوانیزه سرد است.
 • علاوه بر این‌که مقاومت لوله گالوانیزه گرم در برابر خوردگی بیشتر از نوع سرد است، طول عمر لوله گالوانیزه گرم نیز بیشتر از نوع سرد است. لوله گالوانیزه گرم طول عمری بین ۲۵ تا ۳۰ سال دارد، حال‌آنکه طول عمر لوله گالوانیزه سرد بین ۴ تا ۵ سال است.
 • تفاوت دیگری که بین دو نوع لوله گالوانیزه سرد و گرم وجود دارد شکل ظاهری دو لوله است.

دلایل بالا نشان می‌دهد که چرا فروش لوله گالوانیزه گرم نسبت به سرد بیشتر است.

تقسیم لوله گالوانیزه براساس وزن

لوله گالوانیزه از نظر وزنی به دو نوع سبک و متوسط تقسیم می‌شود؛ لوله سبک به‌طور معمول وزن و ضخامت کمتری نسبت به لوله متوسط داشته و قیمت لوله گالوانیزه سبک کمتر از نوع متوسط آن خواهد بود.

تشخیص گالوانیزه گرم از سرد

در لوله گالوانیزه گرم به دلیل آنکه لوله بر روی غلتانده می‌شود، ظاهری براق‌تر نسبت به نوع گالوانیزه سرد دارد. در نوع سرد بسته به کاربرد، میزان براق بودن لوله فرق می‌کند. مثلاً در لوله‌هایی که برای نمای ساختمان استفاده می‌شود و ضخامت کمی دارد میزان براق بودن لوله بیشتر از نوعی است که برای مصارف کشاورزی استفاده می‌شود.

کاربرد لوله گالوانیزه چیست

لوله‌های گالوانیزه امروزه بیشتر از هر زمان دیگری در صنعت استفاده می‌شوند. مهم‌ترین کاربرد این لوله‌ها عبارت است از:

 • ساخت سازه‌های کارگاهی
 • دکل‌های مخابراتی
 • حصارکشی
 • کابل برق (نقش محافظتی دارد)
 • تخلیه فاضلاب کارخانه‌ها

شرکت‌های تولیدکننده لوله گالوانیزه

امروزه کارخانه‌های زیادی تولید لوله گالوانیزه را در ایران انجام می‌دهند که بزرگ‌ترین این شرکت‌ها عبارت است از:

 • لوله گالوانیزه سپنتا
 • لوله گالوانیزه سپاهان
 • لوله گالوانیزه ساوه
 • لوله گالوانیزه اصفهان

اگر قصد خرید و استعلام قیمت لوله گالوانیزه را دارید با کارشناسان سایت آهن کیان تماس بگیرید.

قیمت لوله گالوانیزه

امروزه برای مشتریان بسیار مهم است که به قیمت روز لوله گالوانیزه دسترسی دائمی و آسان پیدا کنند؛ به‌خصوص برای شرکت‌های تولیدی که باید هزینه‌های خود را مدیریت کنند. سایت آهن کیان، فروشنده عمده آهن‌آلات و صنایع فلزی، لیست قیمت لوله گالوانیزه را در لحظه برای مشتریان خود به‌روزرسانی میکند.

هدف از این کار آگاهی خریدار در بازار از قیمت محصولات و اعلام فروش لوله گالوانیزه با بهترین قیمت به مشتریان است. شما نیز اگر از خریداران لوله گالوانیزه هستید حتماً قبل از خرید با کارشناسان آهن کیان تماس گرفته و نسبت به قیمت و خدمات ویژه شرکت کسب اطلاع کنید.

در نهایت باید اشاره کرد گاهی مشتریان با کارشناسان خبره ما تماس می‌گیرند و نسبت به قیمت لوله‌های گالوانیزه مثل قیمت لوله گالوانیزه سبک یا قیمت لوله گالوانیزه سپاهان درخواست اطلاعات می‌کنند. کارشناسان ما ضمن احترام و پاسخ‌گویی به مشتریان، راهنمایی برای خرید بهتر را انجام می‌دهند. تنها قیمت نیست که باید مدنظر قرار بگیرد، بلکه کاربرد لوله گالوانیزه نیز باید مدنظر خریدار قرار گیرد. برای همین کارشناسان آهن کیان همواره بهترین راهنما برای خرید لوله گالوانیزه خواهند بود.

Shopping cart

Sign in

Filters