لوله سیاه درزدار

بروزرسانی ۱۵:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۶

فیلترها
TestSpeed
پاک کردن فیلتر ها
قیمت(تومان) آلیاژ محل بارگیری حالت واحد نمودار خرید

آشنایی با لوله درزدار

در صنعت گسترده لوله ، که از صدها سال پیش ابداع شده و تا به امروز ادامه داشته و خواهد داشت ، دو نوع لوله با توجه به کارایی آنها طراحی شده اند که شامل دو دسته لوله درزدار و لوله بدون درز میشوند.لوله های بدون درز ، به نوعی از لوله های فولادی گفته میشود که به روش کشیدن یک بیلت جامد در انواع جنس ها و آلیاژ ها تولید میشوند . تولید لوله های بدون درز به دلیل فرایند پیچیده ای که در زمان تولید دارند ، قیمت بالایی در هر تن نسبت به لوله آهنی درزدار داشته و به همین خاطر فقط در صنایع خاص مورد استفاده قرار میگیرند.

تاریخچه تولید و توسعه لوله درزدار به حدود سال ۱۸۲۴ میلادی باز میگردد. طی این سال آقای جیمز راسل اقدام به ابداع روشی جهت تولید لوله با سرعت بیشتر و هزینه های کمتر کرد.در روش ابداعی وی نوار صاف و مسطح فلزی را گرم کرده تا قابل انعطاف شود ، سپس با استفاده از چکش های مخصوص لبه ها را تا کرده و به هم جوش میدادند . این روش پس از مدتی با روش جیمز وایت هاوس  جایگزین شد. در این روش ، ورق های نازک آهنی گرم شده و وارد یک دهانه مخروطی شده و کشیده میشدند.با عبور فلز از این دهانه لبه های آن فر شده و شکل لوله ای به خود میگرفتند.سپس اقدام به جوشکاری لبه ها میشد. اولین کارخانه ای که اقدام به تولید لوله به این روش میکرد اولین بار در سال ۱۸۳۲ در فیلادلفیا تاسیس شده و هنوز هم لوله های درزدار بر اساس این روش تولید میشوند.

در گذشته وجود درز در لوله را یک نقطه ضعف میدانستند و همین عامل در قیمت و خرید و فروش لوله آهنی درزدار تاثیراتی میگذاشت اما با پیشرفت فناوری در دهه های گذشته و تولید لوله های مدرن ERW-HFI  در حدود ۲۰ الی ۲۵ درصد در زمان و هزینه های تولید کاهش یافته است.

لوله سیاه چیست

لوله سیاه نام عامیانه ایست که برای محصولاتی همچون لوله صنعتی در میان بازاریان رواج دارد. علت این موضوع هم مربوط به نوع ورقی است که در ساخت لوله های درزدار استفاده میشود. در ساخت لوله درزدار از ورق ST37  استفاده میشود . در زمان تولید این ورق به دلیل دمای بالای کوره ، اجزای تشکیل دهنده آن ذوب شده و سطح این ورق به رنگ سیاه و مات در می آید . به همین علت به لوله درزدار های تولید شده با این ورق، لوله سیاه گفته میشود.

روش های تولید لوله درزدار

 اتصالات لوله های سیاه درزدار از نوع جوشی می باشند. برای  تولبد لوله درزدار ، پس از انتخاب ورق با ضخامت موردنیاز که با توجه به نوع کاربرد انتخاب شده است، مراحل تولید آغاز میشود. در مرحله اول ، اقدام به برش رول ورق با توجه به سایز لوله میشود. سپس این ورق برش خورده از میان غلطکهای نورد عبور کرده تا زمانی که گرد شده و آماده جوشکاری شوند. جوشکاری بر روی این لوله های فولادی درزدار به روش های متفاوتی انجام میشود که میتوان به روش های ERW- HFI -SAW  اشاره کرد.

(ERWElectric Resistance Welded:

دراین روش اقدام به ذوب کردن لبه ها و جوش دادن آنها میشود.بدین صورت که با استفاده از دستگاه الکتریکی اقدام به ایجاد آمپر بالا در لبه ها کرده و حرارت را بالا میبریم تا به نقطه ذوب برسند و دو لبه به یکدیگر بچسبند. در این روش ما نیازی به الکترود نداریم و اصطلاحا به این روش جوشکاری لب به لب نیز گفته میشود.

High Frequency Induction (HFI):

با عبور جریان برق با فرکانس بالا در لبه های درز لوله سیاه ، حرارت بسیار بالایی تولید میشود و لبه ها به یکدیگر جوش میخورند. این روش تشابه زیادی با ERW دارد اما کنترل حرارت جوش و درنهایت کیفیت در این روش بیشتر میباشد.

(SAW)  :Submerge Arc Weld

در این روش اقدام  به جوشکاری محل اتصال با الکترود میکنند . در کنار الکترود ، برای آنکه درهنگام جوشکاری مواد مذاب با هوا در ارتباط نباشند و برای بالا تر بردن کیفیت جوشکاری  اقدام به استفاده از پودر مخصوص میکنند و به همین علت به آن جوشکاری زیر پودری گفته میشود. البته ممکن است در مواردی به جای پودر از گاز آرگون و یا CO2 استفاده شود.

پس از به اتمام رسیدن مرحله تولید ، اقدامات لازم جهت کنترل کیفیت بر روی لوله درزدار های تولید شده انجام میگیرد تا اطمینان کامل از کیفیت محصول حاصل شود. اقداماتی از قبیل استفاده از پرتو سنج های ایکس جهت تنظیم نهایی و چک کردن ضخامت فولاد و یا استفاده از آب جهت بررسی احتمال نشتی . آزمون هایی که برای بررسی کیفیت لوله فولادی درزدار عبارتند از آزمون کشش ، فشار ، ضربه ، متالوژی ، سختی سنجی ، تخت پذیری ، خمش و انبساط اشاره کرد که در صورت بروز هرگونه ایراد در هر مرحله، لوله معیوب وارد بخش لوله های قراضه شده و از ابتدا مراحل تولید را طی میکند.

دسته بندی لوله های درزدار بر اساس کاربرد

 مراحل تولید ساده تر و صرف انرژِی کمتر در تولید لوله درزدار ، به نسبت لوله بدون درز موجب افزایش درخواست ها برای این محصول در مصارف گوناگون صنعتی و شهری شده است. به همین دلیل برای سهولت در معرفی و حتی خرید و فروش این محصولات اقدام به دسته بندی آنها بر اساس سایز و ضخامت ها که کاربرد های منحصر به فرد خودرا دارند شده است.در ادامه اقدام به معرفی دو مورد از مهمترین های لوله آهنی درزدار میکنیم:

لوله صنعتی

لوله صنعتی به دسته ای از لوله سیاه درزدار که جهت انتقال سیالات در محیط های صنعتی و ساختمانی به صورت روکار و توکار مورد استفاده قرار میگیرند، گفته میشود. لوله های صنعتی با توجه به ضخامت آن که اصطلاحا گوشته گفته میشود شناخته شده و در دسته های گوناگون قرار میگیرند. نمونه هایی  با ضخامت ۲ میلیمتر به بالا در دسته لوله صنعتی سبک و نمونه هایی با ضخامت بالای ۲۰ میلیمتر در دسته لوله گوشتدار قرار میگیرند.  لوله صنعتی سبک با دارا بودن مقاومت بالای خمشی و پیچشی و جوش پذیری عالی منجر به استفاده های گسترده از این محصول در محیط های صنعتی و برای لوله کشی جهت انتقال هوا ، سوخت ها ، مواد شیمیایی و گاز های صنعتی جهت استفاده در خطوط تولید و یا مایعات و گازهایی که برای فرآیند های گرمایشی و سرمایشی در انواع محیط های صنعتی شده است.

همچنین در اغلب محیط هایی که از لوله صنعتی در تاسیسات خود استفاده میکنند ، اقدام به استفاده از عایق هایی برای لوله های صنعتی خود میکنند که این امر علاوه بر اینکه از لوله در مقابل عوامل بیرونی محافظت میکند، بر کارایی لوله صنعتی هم تاثیر دارد. برای مثال در لوله کشی های سرد ، زمانی که در محیطی باشند که  دمای آن متضاد با دمای سیالات داخل لوله باشد، موجب تشکیل رطوبت در خارج از لوله شده که این امر موجب بروز آسیب های فراوان و جدی  به لوله کشی میشود.

پس از فراگیر و گسترده شدن  استفاده از لوله سیاه در انواع مصارف صنعتی و ساختمانی در داخل کشور، کارخانجات فراوانی اقدام به تولید لوله صنعتی در ضخامت ها و سایز های مختلفی کردند که این امر علاوه بر ایجاد بازار کار ، منجر به جلوگیری از خروج ارز از کشور برای خرید لوله سیاه و کمک به اقتصاد کشور شد.امروزه کارخانه های فراوانی اقدام به تولید لوله درزدار میکنند که کارخانه های تولید کننده لوله درزدار سپاهان و لوله درزدار سپنتا ، از با کیفیت ترین و پرتیراژ ترین کارخانه ها میباشند که تولیدات این دو کارخانه در قیمت لوله سیاه در بازار بسیار تاثیر گذار میباشند.

لوله تست آب

نوع دیگری از لوله درزدار ، لوله تست آب میباشد که برای انتقال آب و مایعات و با PH  خنثی تولید میشود. برای تولید  لوله تست آب از چندین روش متنوع استفاده میشود که هر کدام از این روش ها ، لوله هایی با کیفیت های مختلف ایجاد میکنند. رایج ترین نحوه تولید به سبک U  و O  و جوشکاری پرتو لیزر میباشد. لوله آب به دلیل بالا بودن میزان تولید و استفاده در صنایع مختلف اللخصوص ساختمانی و استفاده در بخش مهمی همچون لوله کشی آب که به صورت توکار بوده ، با شرایط و مقررات سختگیرانه ای در زمان تولید و استفاده درگیر میباشد که از جمله این قوانین در داخل کشور میتوان به نمونه های زیر اشاره کرد:

بیشترین فشاری که در دمای ۶۵ درجه سانتی گراد به لوله آب وارد میشود باید بیشتر از ۱۰ بار باشدو این مقدار باید با علامت های PN10  وPN16  بر روی شیرها و اتصالات مشخص شود.

لوله تست آب باید با استفاده از مهره ماسور به مخازن ذخیره آب ، شیرهای فشار شکن و موارد دیگر متصل شود که امکان باز وبست آن به سادگی امکان پذیر باشد . همچنین فاصله آن با دستگاه حداکثر ۳۰ سانتی متر باشد.

در زمان آزمایش لوله آب ، باید تمامی اجزای آن قابل رویت و بازرسی باشد و پوشاندن هر قسمت از آن با عایق یا هر چیز دیگر غیر مجاز میباشد.

بعد از اتمام لوله کشی آب و قبل از نصب سایر لوازم ، تمامی دهانه های باز بسته شود و به مدت ۴۸ ساعت ، از آب آشامیدنی پر شده و هواگیری شود.

برای آزمایش فشار باید از تلمبه دستی مخصوص و مجهز به فشار سنج و با حداقل فشار ۱۰ بار اقدام به آزمایش شود.

عوامل موثر بر قیمت لوله سیاه

امروزه و با توجه به تولید لوله درزدار در داخل کشور و کمرنگ شدن نرخ ارز بر قیمت گذاری لوله درزدار ، شاهد ثبات نسبی در بازار خرید و فروش انواع لوله صنعتی و لوله تست آب میباشیم. در قیمت لوله صنعتی مواردی همچون ضخامت ، طول شاخه و سایز ، جنس و کیفیت ورق مورد استفاده بسیار موثر میباشند به گونه ای که قیمت لوله صنعتی سبک به خاطر ضخامت کمتر و متقاعبا سبک تر بودن آن نسبت به نمونه های گوشاتدار کمتر میباشد. در قیمت لوله آب علاوه بر موارد ذکر شده ، نحوه تولید لوله آب نیز تاثیر مهمی بر قیمت نهایی خواهد گذاشت.

یکی از مسائلی که بازاریان در خرید و فروش روزانه لوله درزدار به آن توجه میکنند، قیمت لوله درزدار سپنتا و قیمت لوله سیاه سپاهان میباشد. علت این امر حجم بالای تولید و فروش این دو کارخانه در سطح کشور میباشد.

Shopping cart

Sign in

Filters