بست داربست

بروزرسانی ۱۵:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۶

فیلترها
TestSpeed
پاک کردن فیلتر ها
قیمت(تومان) محل بارگیری حالت واحد وزن نمودار خرید
بست داربست ، دسته ای از مهمترین وسایل در سازه های داربستی میباشد که بدون داشتن این تجهیزات ، عملا امکان ساخت سازه های موقت داربستی را نخواهیم داشت.کار اصلی بست داربست ، اتصال لوله های داربست به یکدیگر در شرایط و موقعیت های مختلف میباشد. به همین دلیل، کیفیت بست داربست باید به شدت مورد بررسی و بازرسی مهندسان قرار بگیرد و از استفاده از اجناس متفرقه جدا صرف نظر شود.

انواع بست داربست از نظر آلیاژی

بست های داربست از نظر مواد و آلیاژ مورد استفاده در زمان تولید به دو دسته زیر تقسیم میشوند: بستهای فورج : بست هایی از جنس آهن که از روش ضربه و پرس کردن آهن گداخته شده ساخته میشود.بست های فورج که بر طبق استاندارد های اروپا ساخته میشوند، برای هرچه بالاتر بردن مقاومت بست های فورج، از پوششی از گالوانیزه بر روی آنها استفاده میشود. مقاومت این بست ها در مقابل ضربه به قدری است در صورت افتادن از ارتفاع های بلند ، تنها دچار تغییر شکل خواهند شد. بست های ریخته گری : نمونه ای از بست ها که صرفا برای استفاده در سازه های بسیار کوچک و برای کاهش هزینه ها ساخته میشود. این بست ها از چدن ساخته شده و از استاندارد اروپا پیروی نمیکنند . استحکام بست های ریخته گری در برابر ضربه شدید پایین بوده و در صورت ضربه خوردن یا سقوط از ارتفاع ، شکسته میشوند.

 کاربرد انواع بست داربست

برای متصل کردن و محار کردن لوله ها در هر شرایطی ما نیازمند انواع و اقسام گوناگونی از بست های داربست میباشیم. به همین علت ما شاهد تنوع جنس بالایی در دسته بندی بست داربست میباشیم که مهمترین آنها عبارتند از :

بست تک پیچ

بست تک پیچ یا قائم ، از جنس ورق سیاه در ضخامت 4 و 5 میل تولید میشود. اجزای تشکیل دهنده ی بست تک پیچ عبارتند از پیچ چشمی، مهره ، واشر، پیم 9*45 و پیم 9*30 برای پیچ چشمی میباشند. برای استفاده از بست تک پیچ ما به دو لوله نیازداشته و از آن در قسمت های انتهای داربست ، اتصال لوله های قائمه یا عمودی ، در محیط های سرپوشیده برای جلوگیری از سوراخ شدن سقف و برای دستگیره در زمان تمیز کردن نمای ساختمان استفاده میشود.

بست دو پیچ

بست دوپیچ، از جنس چودن میباشد و به وسیله دو پیچ و مهره به یکدیگر متصل میشوند. بست دوپیچ از نظر کیفیت و استقامت در وضعیت مناسبی قرار گرفته است و توانایی تحمل لغزشی با گشتاور حدودا 54 نیوتن متر را دارد.از این بست در پروژه هایی با زاویه 90 درجه و به عنوان دست گیره یا دست آویز مورد استفاده قرار میگیرد و در زمانی که سرعت اجرای پروژه مهم باشد ، از این نمونه به جای بست 4 پیچی استفاده میشود ، و با توجه به کاربردش ، فروش و موارد استفاده بیشتری را دارا میباشد.

بست چهار پیچ

بست چهار پیچ از جنس چدن بوده و پر مصرف ترین بست در کشور میباشد.این بست در مقایسه با دیگر بست ها از فروش و مصرف بیشتری برخوردار بوده و در مقایسه با بست دوپبچ، پرکاربردتر است.بهترین نوع بست چهارپیچ در حدود 6.1 کیلوگرم وزن داشته و میتواند لوله هایی با قطر خارجی 48.3 میلیمتر را به صورت قائم به یکدیگر متصل کند. همچنین این اتصال ، یک اتصال محکم و با دوام به حساب می آید .

بست چهار پیچ گردان

بست چهار پیچ گردان از جنس چدن بوده و میتواند دو لوله در زاویه های غیر قائم را به هم متصل کند.از این بست اغلب در پالایشگاه و صنایع پتروشیمی و در مکان های گرد مانند مخزن نفت و... استفاده میشود.اجزای تشکیل دهنده بست چهار پیچ گردان عبارتند از 4 پیچ 6 سانتی نمره 10، 4 مهره نمره 21 و 4 واشر با ضخامت 2 میلیمتر.علاوه برانعطاف پذیری بیشتر بست چهارپیچ گردان نسبت به نسخه معمولی، قیمت نمونه گردان از معمولی بیشتر میباشد.

بست H

بست H یا آهنگیر از جنس چدن نشکن یا داکتیل تولید میشود و در پروژه هایی که تکیه گاه آنها آهن یا تیرآهن میباشند و برای ساخت سازه خرپایی داربستی مورد استفاده جهت ساخت سازه نما ،کاربرد دارد.بدین صورت که از یک طرف به لوله داربست و از طرفی دیگر به تیرآهنی که در ساختمان استفاده شده است ، متصل است.

بست مغزی

بست مغزی از جنس چدن نشکن بوده و در موقعیت هایی که میخواهیم مقاومت محل اتصال دو لوله را محکم تر کنیم که در مقابل پیچش و خمش مقاومت بیشتری از خود نشان دهند، استفاده میکنیم.نحوه کار این بست به گونه ایست که نیروی محوری ایجاد شده را از لوله ای به لوله دیگر منتقل کرده و نیرو را پخش میکنند.

بست گوه ای

بست های گوه ای به خاطر نحوه باز و بست آنها خاص میباشند. در این بست ها به جای استفاده از پیچ و مهره ، با استفاده از چکش و طبق سیستم گوه ای ، با ضربات چکش اتصالات را میبندیم. این نوع اتصال به دلیل عدم باز و بست کردن پیچ و مهره ، به مرور زمان از اسیب رسیدن به مچ دست جلوگیری میکند.

بست اتصال

در مواقعی که ارتفاع سازه داربستی کمتر از 6 متر میباشد ، از بست اتصال استفاده میشود.بست اتصال از جنس لوله بوده و به وسیله 2 پیچ اتصال و 2 مهره با ضخامت 19 میلیمتر و برای متصل کردن دو لوله به یکدیگر مورد استفاده قرار میگیرد.طول لوله های این دو اتصال 17 و 20 سانتی متر میباشد.

قیمت بست داربست

اهمیت و کارایی بست داربست ، قطعا در قیمت آن تاثیر گذار خواهد بود. با توجه به اینکه جنس تمامی بست داربست ها از جنس چدن نشکن میباشد، پس تفاوت قیمت آنچنانی در میان آنها نخواهد بود و میتوان تنها عواملی همچون کارایی و اهمیت موارد استفاده را در قیمت بست داربست تاثیر گذار دانست. هر چه کارایی بست مورد نظر پر اهمیت تر و مهندسی شده تر باشد ، قیمت بست داربستی بالاتر خواهد رفت.
Shopping cart

Sign in

Filters