لوله مانیسمان

بروزرسانی ۱۵:۴۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۶

فیلترها
TestSpeed
پاک کردن فیلتر ها
قیمت(تومان) محل بارگیری حالت واحد نمودار خرید

لوله بدون درز به‌افتخار مخترعین آن، برادران مانیسمان با نام لوله مانیسمان شناخته می‌شود. البته در کشورهای انگلیسی‌زبان بیشتر از عنوان   Seamless استفاده می‌شود و گویا اطلاق نام مانیسمان به لوله‌های بدون درز تنها در ایران صورت‌گرفته است. در ادامه مطلب این لوله را بررسی کرده و کارکرد آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم. همچنین توضیح می‌دهیم چه عواملی بر روی قیمت لوله بدون درز تأثیرگذار است.

لوله مانیسمان چیست؟

همان‌طور که اشاره شد لوله مانیسمان، لوله بدون درز است. در مقابل لوله بدون درز، نوع دیگری از لوله وجود دارد که به لوله درزدار معروف است. برای ساخت لوله درزدار باید ورق فولادی خم شده و مانند یک استوانه توخالی شکل بگیرد؛ لبه‌های خم‌شده با جوشکاری الکتریکی به یکدیگر وصل خواهند شد. اما در لوله‌های مانیسمان تکنولوژی ساخت فرق می‌کند و خبری از خم کردن و جوش دادن لبه‌های لوله نیست. در واقع تکنولوژی ساخت بالای این وسایل موجب شده است قیمت لوله مانیسمان در مقایسه با لوله معمولی گران‌تر شود.

روش تولید لوله مانیسمان

لوله مانیسمان یک لوله یک‌پارچه است و برای ساخت این لوله مراحل زیر انجام می‌شود:

 1. برای تولید لوله مانیسمان ابتدا شمش فولادی به اندازه ۶ یا ۱۲ متر برش داده می‌شود.
 2. در مرحله دوم شمش فولادی گداخته می‌شود. ازآنجاکه لوله مانیسمان در ابعاد مختلف ساخته می‌شود، برای همین گداختگی شمش متفاوت خواهد بود.
 3. شمش گداخته شده گرد خواهد شد و گرد شدن شمش بسته به قطر لوله متفاوت است.
 4. از غلتک‌های دوار برای گرد کردن شمش‌های گداخته استفاده می‌شود؛ شمش مانند یک استوانه خواهد شد.
 5. زمانی که شمش گرد شد و از مسیر غلتک‌های دوار خارج شد، یک لوله فولادی سنبه مانند وارد استوانه شده و با حرکت در مسیر مخالف، داخل شمش را شکافته و به سمت جلو حرکت می‌کند. حرکت سنبه داخل شمش موجب ایجاد حفره شده (عملیات لخ‌زنی انجام می‌شود) که قطر داخلی لوله بسته به‌اندازه سنبه خواهد بود.
 6. در مرحله بعد عملیات تاب‌گیری انجام می‌شود؛ در تاب‌گیری لوله صاف و یکدست می‌شود.
 7. برای این‌که لوله بدون درز قابل‌استفاده شود، باید دو سرلوله گرد شود. بعد از آنکه سنبه خارج شد، غلتک‌های مخصوص دو سرلوله را گرد و کروی می‌کند.
 8. یکی از آخرین مراحل در تولید لوله مانیسمان کشش لوله است. لوله‌ها طبق رده‌بندی در طول متفاوت تولید می‌شود؛ بسته به سفارش مشتری و خرید لوله مانیسمان، طول لوله متفاوت خواهد بود.
 9. سردشدن، پولیش‌کاری و بسته‌بندی لوله از آخرین مراحل تولید لوله بدون درز است.

رده‌بندی لوله مانیسمان

مانند هر ابزار یا وسیله‌ای فروش لوله مانیسمان طبق رده‌بندی و شماره‌گذاری استاندارد انجام می‌شود؛ اصولاً این شماره‌گذاری طبق سه تعریف انجام می‌شود:

 1. طبق استاندارد API ۵L و  ANSI B۳۶ که توسط انجمن استاندارد آمریکا اعلام می‌شود. طبق نظر این مؤسسه، ضخامت عامل معرفی لوله بدون درز خواهد بود که ما آن را با عدد اسکجول SCH می‌شناسیم.
 2. انجمن مکانیک آمریکا نیز برای رده‌بندی مانیسمان تئوری خاص خود را دارد. ASME پیشنهاد می‌کند خرید لوله مانیسمان بر اساس وزن لوله انجام شود. این مؤسسه سه رده را برای لوله بدون درز معرفی می‌کند.
 • لوله استاندارد STD
 • لوله بسیار قوی XS
 • لوله بسیار بسیار قوی XXS

برای قیمت‌گذاری در این روش، وزن یک متر از طول لوله سنجیده می‌شود.

 1. انجمن استاندارد نفت آمریکا یا API که این مؤسسه برای رده‌بندی لوله مانیسمان شاخص ابعادی معرفی نمی‌کند.

در حال حاضر رده‌بندی لوله مانیسمان بر اساس عدد اسکجول بیان می‌شود. عدد اسکجول از تقسیم فشار طراحی بر تنش تسلیم به دست میآید که منظور از فشار طراحی فشار آنی است که بر روی دیواره داخلی لوله وارد می‌شود.

یکی از مهم‌ترین پارامترها در رده‌بندی، قطر اسمی لوله است. قطر اسمی فاصله بین قطر داخلی و قطر خارجی است و طبق استاندارد عدد قطر اسمی برای هر رده لوله متفاوت است.

متخصصان تولید در هنگام طراحی فشارهای مختلف را در نظر گرفته و عدد اسکجول را به دست می‌آورند. مثلاً در یک لوله با فشار طراحی ۱۰ و تنش تسلیم ۳۵۰ عدد اسکجول برابر ۳۵ خواهد بود که متخصصان رده لوله را ۴۰ در نظر می‌گیرند.

انجمن استاندارد آمریکا برای شناسایی و قیمت‌گذاری بهتر لوله مانیسمان در بازار لوله را به رده‌های زیر تقسیم کرده است.

 • رده ۲۰
 • رده ۴۰
 • رده ۶۰
 • رده ۸۰
 • رده ۱۶۰

سه رده ۲۰، ۴۰ و ۸۰ پرکاربردترین لوله‌های مانیسمان است.

کاربرد لوله مانیسمان

اصولاً به دلیل بدون درز بودن لوله مانیسمان، تحمل فشار و مقاومت بسیار بالایی دارند. این لوله‌ها تمرکز تنش و گسیختگی کمتری دارند. برای همین لوله مانیسمان در مراکزی که نیاز به فشار عملیاتی بالایی است استفاده می‌شود. مجتمع‌های پتروشیمی، صنایع گاز و پالایشگاه‌های نفت مرکز استفاده از لوله مانیسمان است.

امروزه لوله گاز مانیسمان یکی از پرکاربردترین لوله‌ها در بخش صنایع پایین‌دستی انرژی نفت است. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد قیمت لوله گاز مانیسمان است که در رده‌ها و ضخامت‌های متفاوت قیمت فرق خواهد داشت. لوله گاز مانیسمان در رده ۴۰ نسبت به رده ۸۰ لوله سبک‌تری است، زیرا ضخامت دیواره داخلی لوله رده ۸۰ بیشتر از لوله رده ۴۰ با قطر خارجی همسان است.

شرکت‌های تولید کننده لوله مانیسمان

در کشور شرکت‌های متعددی لوله مانیسمان را تولید می‌کنند که شما می‌توانید قیمت لوله‌های مانیسمان را به صورت لحظه‌ای مشاهده کنید. این شرکت‌ها عبارتند از:

 • شرکت لوله و نورد اهواز
 • کارخانه تولید لوله و پروفیل ساوه
 • مجتمع کاوه ایرانیان
 • شرکت پروفیل اصفهان

خرید لوله مانیسمان از آهن کیان

لوله مانیسمان یا لوله بدون درز یکی از پرکاربردترین تجهیزات در جهان است. این لوله در صنایع دریایی، شرکت‌های تولید کننده تجهیزات هیدرولیک و انتقال هیدروژن کاربرد دارد. امروزه در کشور ما لوله مانیسمان در شرکت‌های مختلف تولید می‌شود.

شرکت آهن کیان که بزرگترین مرکز فروش آهن آلات به تمام ایران است، عمده قیمت لوله مانیسمان را برعهده دارد. این شرکت با داشتن بهترین کارشناسان و متخصصان فروش در سراسر ایران، می‌تواند به مشتریان خود کمک زیادی بکند تا در نوسانات بازار در بهترین زمان خرید سودآوری انجام دهند.

Shopping cart

Sign in

Filters