لوله جدار چاه

بروزرسانی ۱۵:۵۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۶

فیلترها
TestSpeed
پاک کردن فیلتر ها
قیمت(تومان) آلیاژ محل بارگیری سایز حالت واحد نمودار خرید

ریزش دیواره چاه خطری است که هر لحظه امکان آن وجود دارد. بسیار پیش‌آمده است که چاه حفر شده بر اثر رطوبت یا فشار نیروهای جانبی، مقاومت خود را از دست داده و دچار ریزش شود. به همین منظور جهت جلوگیری از ریزش دیواره داخلی از لوله جدار چاه استفاده می‌شود.

لوله جدار چاه چیست؟

این لوله، یکی از انواع لوله‌های فولادی است که به دو شکل مشبک شیاردار و بدون شیار تولید شده و داخل چاه نصب و بر دیواره چاه مماس می‌گردد. برای همین به این نوع از لوله، لوله جداره گفته می‌شود.

انواع لوله جدار چاه

به غیر از نوع فیزیک ظاهری لوله (لوله مشبک جدار چاه و لوله بدون شیار) جنس لوله نیز موجب گروه‌بندی آن می‌شود. به طور معمول لوله‌ها از دو متریال اصلی فولاد و پلیمری ساخته می‌شوند.

لوله جدار چاه، نوع خاصی از لوله نیست بلکه همان لوله‌هایی است که در کارخانه‌ها ساخته می‌شود؛ مثلاً لوله مانیسمان در زمان تولید برای استفاده در جدار چاه با ایجاد تغییرات تبدیل به لوله جدار چاه می‌شود. اما سه نوع لوله در ساخت دیواره چاه استفاده می‌شود که عبارت است از:

 • لوله بدون درز
 • لوله درز مستقیم
 • لوله اسپیرال

نوع دیگر لوله چاه، لوله پلیمری است که در ساخت آن از مواد پلیمری استفاده می‌شود. این لوله‌ها عبارت‌اند از:

 • لوله PVC
 • لوله پلی‌اتیلن
 • لوله پری‌پکد

مشخصات لوله جدار چاه

برای خرید لوله جدار باید با کارشناسان آهن کیان صحبت کنید؛ آن‌ها بسته به فضای در اختیار و قدرت انتقال آب، نوع لوله مناسب را برای شما انتخاب خواهند کرد. توجه به این نکته ضروری است که ضخامت بیشتر، مقاومت بیشتر لوله جدار را به دنبال خواهد داشت. لوله جدار چاه در کارخانه‌های مختلف با قطر اسمی متفاوت و طول متغیر تولید می‌شود؛ اما آنچه مشترک است طول ۶ تا ۱۲ متری این لوله است.

خرید لوله جدار چاه

یکی از مشکلات خریداران در زمان انتخاب لوله جدار چاه قیمت حمل بار است. با توجه به این‌که آهن کیان یکی از بهترین ناوگان حمل بار محصولات فولادی را در اختیار دارد، برای همین قیمت حمل بار لوله جدار چاه عمیق برای مشتری باصرفه خواهد بود.

نکات دیگری که در زمان خرید باید به آن توجه شود، عبارتند از:

قیمت سفارش مشتری مثل مشبک سازی لوله جداری در کارخانه‌های تولیدی جداگانه محاسبه می‌شود. مشبک سازی لوله‌ها به دو شکل دستی و شیاردار انجام می‌شود. همچنین برند شرکت تولیدکننده، روش تولید، متریال مصرفی و طول لوله در قیمت لوله جدار چاه تأثیرگذار خواهد بود. دو روش برای مشبک‌کردن لوله جدار چاه استفاده می‌شود.

مشبک سازی دستی که اپراتور با وسایل هواگاز سطح لوله جدار را مشبک می‌کند: باید توجه داشت به دلیل عدم دقت در برشکاری این امکان وجود دارد که لوله دچار ترک شده و در طول زمان مقاومت خود را از دست بدهد.

مشبک‌سازی توسط دستگاه: در این روش ماشین‌آلات مخصوص سطح لوله را طبق الگوهای مشخص با ضخامت ثابت برش می‌دهند. در این روش ضریب اطمینان بالاتر بوده و احتمال ریزش کمتر می‌شود.

از جمله دیگر عوامل تأثیرگذار بر قیمت، وزن لوله است. لوله‌های جدار چاه، در قطر و طول مختلف تولید می‌شود که هر سازنده جدول وزنی مخصوص به خود را دارد که بسته به جدول وزنی قیمت فروش متفاوت خواهد بود. قیمت لوله جدار تحت تأثیر ضخامت لوله است. هرچه ضخامت لوله بیشتر است قیمت لوله هم بیشتر خواهد بود. به طور مثال قیمت لوله جدار چاه عمیق که نیاز به لوله ضخیم‌تر دارد از قیمت لوله چاه سطحی گران‌تر است؛ این تنها به دلیل وزن بالاتر است که ناشی از ضخامت بیشتر لوله می‌شود.

کاربرد لوله جدار چاهی

 از لوله  جدارچاه در صنایع دیگر نیز استفاده می‌شود:

 • صنایع نفت و گاز:

 یکی از کاربردهای لوله جدار در صنایع نفت و گاز، و استخراج گاز هیدروکربن از چاه عمیق نفت است. هیدروکربن‌های آزادشده در طول حفاری توسط مجاری لوله جدار چاه بدون آنکه میعانات نفتی مخلوط شود از چاه آزاد می‌شود. برای دستیابی به نفت باکیفیت لازم است هیدروکربن از نفت جداسازی شود.

 • صنایع حفاری:

استحکام بالای لوله جدار موجب می‌شود در زمان حفاری برای جلوگیری از ریزش چاه از این لوله استفاده شود. لوله در حکم ضربه‌گیر دیواره بوده و اجازه نمی‌دهد دیواره بر اثر نیروی مته ریزش کند.

مزایای لوله جدار چاه

متأسفانه تا چند سال قبل افراد زیادی به دلیل ریزش چاه جان خود را از دست می‌دادند یا در یک زلزله کوچک دیواره‌های یک چاه مقاومت خود را از دست داده و چاه ریزش می‌کرد که همین امر موجب فرونشست زمین می‌شد که جان افراد را به خطر می‌انداخت. امروزه خوشبختانه با استفاده از لوله جدار چاه این خطر به طور کامل از بین رفته است؛ اما در این بین استفاده از انواع لوله‌ها نیز مزایای مخصوص به خود را دارد، یعنی استفاده از لوله پلیمری مزایای خاص خود و لوله جدار چاهی فولادی مزایای مخصوص به خود را دارد که عبارت است از:

مزیت لوله جداره پلیمری

مزایای این لوله شامل موارد زیر می‌شود:

 • نسبت به لوله جدار چاهی فولادی سبک‌تر است.
 • هزینه حمل بار کمتری باید پرداخته شود.
 • موجب آلودگی آب نمی‌شود.
 • طول عمر بالاتری نسبت به دیگر لوله‌ها دارد.
 • رسوب کمتری در داخل لوله ایجاد می‌شود.
 • در برابر خوردگی مقاوم‌تر است.

مزیت لوله‌های جداری فولادی

مزایای لوله‌های جداری فولادی نیز عبارتند از:

 • استحکام بالاتری داشته و در برابر نیروی جانبی دچار شکست نمی‌شود.
 • از فرسایش دیواره چاه جلوگیری می‌کند.
 • داخل لوله محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها نیست.
 • در صورت انتخاب درست می‌توان سال‌ها از آن استفاده کرد.

قیمت لوله جدارچاهی

قیمت لوله جدار چاهی به دلیل نوسانات فولاد و مواد پتروشیمی همواره در حال نوسان است. اگر قصد خرید لوله جدار چاه را دارید، سایت آهن کیان همیشه جدول لوله‌ها را به شکل آنلاین منتشر می‌کند. این جداول که بسته به جدول وزنی لوله قیمت آن متفاوت است توسط کارشناسان آهن کیان منتشر می‌شود.

Shopping cart

Sign in

Filters