پروفیل گالوانیزه

بروزرسانی ۱۵:۴۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۶

فیلترها
TestSpeed
پاک کردن فیلتر ها
قیمت(تومان) آلیاژ محل بارگیری سایز حالت واحد ضخامت نمودار خرید

پروفیل به محصولاتی از جنس فولاد با سطح مقطع ثابت در طول متغیر گفته میشود که با توجه به تنوع بالایی که دارند ، نقش مهمی در صنایع ساختمانی و صنعتی دارند. پروفیل گالوانیزه ، از مهمترین شاخه های پروفیل میباشد که با اعمال کردن یک فرآیند شیمیایی ، الکتریکی یا مکانیکی ، پوششی محافظ از جنس روی  به سطح آن اضافه میشود که این لایه ، به بالا رفتن مقاومت پروفیل گالوانیزه در مقابل فرسودگی و خوردگی ، زنگ زدن و تحمل فشار بالای جوی در ارتفاعات بالا کمک میکند. به صورت کلی گالوانیزه کردن ، با دوام ترین و اقتصادی ترین راه حل برای وسایل فولادی که در محیط های مرطوب و باز استفاده میشوند میباشد.

گالوانیزاسیون

برای انجام عمل گالوانیزاسیون بر روی پروفیل ، سه روش پر کاربرد وجود دارد که عبارتند از : تولید به روش گرم ، تولید به روش سرد ( یا الکترولیت ) و تولید به روش حرارتی.

گالوانیزاسیون به روش گرم:

گالوانیزاسیون گرم Hot-Dip Galvanization روشی است که در آن ، پروفیل ها در وان هایی از مواد مذاب "روی" فرو برده میشوند تا جایی که کاملا لایه ای از "روی" بر روی آنها پوشانده شود. فلزاتی که بدین روش گالوانیزه میشوند، در خواص مکانیکی و مقاومتیشان تغییری ایجاد نمیشود. تنها در فولاد هایی که مقاومت بالای 1100 مگا پاسکال دارند، کمبود هیدروژن میتواند موجب بروز مشکلاتی شود.همچنین به علت اینکه پروفیل ها برای گالوانیزه شدن به صورت کامل داخل مواذ فرو برده میشوند، هم موجب کاهش هزینه ها جهت پوشش سراسری فلز شده و هم میتوان مطمعن شد که سطح پروفیل کاملا آبکاری شده است.ضخامت "روی " بر سطح پروفیل گالوانیزه 100 الی 130 میکرون میباشد که این ضخامت از بروز خرابی و مشکل بر روی سطح آن در زمان بارگیری ، نصب و سرویس کردن کاملا مقاومت میکند.

گالوانیزاسیون سرد :

در روش گالوانیزاسیون سرد Electro Plating فلزات در محلولی از سولفات روی یا سیانید که همان الکترولیت میباشد فرو میبرند. گالوانیزاسیون سرد یک روش کاملا اقتصادی و موثر برای اعمال پوشش بر روی قطعات فولادی کوچک ، ورق هایی که ضخامت های کمی دارند و به خصوص محصولاتی که پیچ خور میباشند برای جلوگیری از خوردگی رزوه ها مورد استفاده قرار میگیرند.در این روش، بر روی قوطی گالوانیزه لایه از "روی" با ضخامت حدود 25 میکرون پوشش داده میشود .به علت لایه نازک، مقاومت در برابر خوردگی بسیار کم میباشد به همین دلیل از این قوطی ها اغلب در محصولات تزئینی که در محیط های داخلی میباشند استفاده میشود.

تفاوت پروفیل گالوانیزه و قوطی گالوانیزه

شاید در ابتا تصور شود که پروفیل گالوانیزه و قوطی گالوانیزه ، دو محصول کاملا متفاوت از یکدیگر و از مواد اولیه و ترکیبات کاملا متفاوت تولید شده باشند، اما در واقع اینگونه نیست. همانطور که میدانید پروفیل ها از لحاظ ظاهری به دو دسته مقاطع باز و بسته تقسیم میشوند. نمونه هایی با سطح مقطع مربع ، مستطیل و دایره که جزو پروفیل های بسته میباشند و نمونه هایی مانند z , u , c  که دارای مقاطع باز هستند. در استطلاح عامیانه و بازاری به پروفیل هایی با سطح مقطع بسته ، قوطی گفته میشود و تنها برای بیان تفاوت ظاهری از قوطی به جای پروفیل استفاده میشود. پس هیچ تفاوتی از نظر مواد اولیه و جنس و .. مابین قوطی گالوانیزه و پروفیل گالوانیزه وجود ندارد.

کاربرد پروفیل گالوانیزه

خواص و ویژگی هایی که عمل گالوانیزاسیون به پروفیل و قوطی ها میدهد ، موجب بالارفتن تنوع و گسترده شدن کاربرد پروفیل گالوانیزه شده است که اغلب این محصولات در ساخت و ساز های ساختمانی و گلخانه مورد استفاده قرار میگیرد. یکی از مهمترین موارد استفاده از قوطی گالوانیزه ، استفاده در چهارچوب درب و پجره های UPVC  اشاره کرد. در این محصولات از پروفیل گالوانیزه با حداقل ضخامت 0.6 میلیمتر تا نمونه های 1.25 میلیمتری مورد استفاده قرار میگیرند و در برج ها به علت افزایش فشار هوا در طبقات بالا و همینطور در طبقات پایین که به مرور دچار نشست میشود ، جهت جلوگیری از تغییر شکل پنجره ها ، از نمونه های دو جداره که ضخامت بیشتری دارند استفاده میشود. از دیگر دسته های پروفیل گالوانیزه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

پروفیل گالوانیزه F47

پروفیل های گالوانیزه L25

پروفیل گالوانیزه UH36

پروفیل گالوانیزه U48

پروفیل های گالوانیزه U70

پروفیل های گالوانیزه U100

پروفیل های گالوانیزه C50

پروفیل های گالوانیزه C70

پروفیل های گالوانیزه C100

 

قیمت پروفیل گالوانیزه

همانطور که گفته شد، پروفیل گالوانیزه دارای نمونه های متنوع و با خصوصیات متفاوتی است که همین موضوع تاثیر مستقیمی بر قیمت پروفیل گالوانیزه خواهد داشت. برای مثال در هنگام خرید و فروش پروفیل گالوانیزه، نمونه هایی با ضخامت بالاتر ، دارای وزن بیشتری خواهند بود که همین وزن بیشتر با توجه به قیمت گذاری براساس هر کیلو، میتواند منجر به بالا رفتن قیمت نهایی قوطی گالوانیزه شود.در ادامه باید اشاره داشت پروفیل گالوانیزه توسط کارخانه های مختلفی در ایران تولید می شود که قیمت هر کارخانه ای متفاوت از دیگری است از جمله : پروفیل گالوانیزه اصفهان ، پروفیل گالوانیزه الماس ، پروفیل گالوانیزه تبریز و پروفیل گالوانیزه قزوین که هر کارخانه با توجه به درجه کیفیتی که دارد ، دارای محصولی با قیمت متفاوت خواهند بود.

Shopping cart

Sign in

Filters