ورق برشی

بروزرسانی ۱۵:۵۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۶

فیلترها
TestSpeed
پاک کردن فیلتر ها
قیمت(تومان) محل بارگیری حالت واحد نمودار خرید

ورق برشی چیست؟

ورق برشی یکی از محصولات مهم و پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز است. ورق برشی به صورت ماده اولیه تختال با نورد گرم تولید می­شود. حرارت بالا موجب می­شود تا از ضخامت ورق کم و به عرض آن افزوده شود. محصولات حاصل از روش تولید نورد گرم به دلیل ظاهرشان با نام ورق سیاه نیز، شناخته می­شوند. در نهایت ورق­ سیاه به صورت کلاف ­های فولادی بسته‌بندی می­شوند؛ سپس با تجهیزات برشی به ابعاد مختلف بریده شده که به نام ورق برشی شناخته می­شوند.

تولید این محصول، میزان مقاومت و استحکام آن باعث شده که در بین محصولات فولادی جایگاه خاصی داشته باشد. ورق برشی در صنعت، ساخت و ساز ساختمان، ساخت مخزن‌های بزرگ و تانکر، حمل و نقل ،  پل سازی و سازه‌های عظیم کاربرد دارد. انواع ورق برشی از لحاظ شکل ظاهری شامل ورق کونیک، کله گاوی، استیفنر، صفحه ستون، تیر ورق، لچکی، بیس پلیت، ورق جان، ورق پیوستگی و ورق روسری می­شوند.

تولید ورق برشی

ورق­ برشی همان ورق سیاه هستند که اغلب از ورق ST37 و ST52 تهیه می­ شوند و با استفاده از دستگاه­ های پلاسما، هوا برش یا گیوتین در سایز های دلخواه و غیر استاندارد بر اساس نیاز مصرف کننده برش داده می­ شوند. این ورق­ ها بر پایه ورق سیاه یا ورق نورد گرم، ورق روغنی یا ورق نورد سرد، ورق گالوانیزه، اسید شویی، آجدار تولید می شوند.

ورق­ برشی کاربرد­های متنوعی دارند؛ به همین دلیل این محصول با تفاوت‌هایی در شیوه ساخت، تولید می‌شوند. ورق­ های مورد استفاده در صنعت یا به اصطلاح ورق­های صنعتی از نظر ساختار به دسته بر پایه آهن و آلیاژی تقسیم می­شوند.

صفحه ستون یا بیس پلیت

صفحه ستون یا بیس پلیت به طور کلی یک ورق فولادی است که زیر ستون فولادی قرار می­گیرد و بار ستون را در سطح بیشتری پخش می­کند. صفحه ستون از ورق سیاه و مسطحی ساخته شده است که بین ستون و بتن برای اتصال بهتر قرار می­گیرد. صفحه ستون وزن و فشار ستون را که بر بتن و فونداسیون وارد می­شود را توزیع و پخش می­کند. همچنین موجب اتصال تیر به بتن می­شود؛ زیرا ستون به تنهایی نمی­ تواند به بتن یا فونداسیون متصل شود، و بیس پلیت است که این کار را انجام می­ دهد. صفحه ستون، تنش وارده به ستون را نیز کاهش می­دهد.

 نحوه اتصال صفحه ستون یا بیس پلیت، مفصلی یا گیردار است.

  • اتصال گیردار: در اتصال گیر­دار برای صفحه ستون باید انکر بولت­ها به اندازه کافی بلند باشند تا صفحه ورق نچرخد. همچنین برای کاهش چرخیدن صفحه ستون، باید ضخامت آن بالا باشد. اتصال گیردار تمام نیروی فشاری، برشی و خمشی موجود را به فونداسیون منتقل می­کند.
  • اتصال مفصلی: این نوع اتصال در ساختمان­های چند طبقه به کار می­رود. اتصال مفصلی نیروهای برشی و فشاری آهن آلات را به فونداسیون منتقل می­کند و فونداسیون نیروی کششی بین صفحه ستون و تیر را کاهش می­ دهد.

اجرای صفحه ستون یا همان بیس پلیت از نکات اصلی و حائز اهمیت ساخت ساختمان است. درست است که کل مراحل صفحه گذاری در چند دقیقه انجام می­شود؛ اما باید توجه داشت که قسمت اصلی در روند ساختمان سازی است و ستون­ها روی  این صفحه­ ها اجرا می­شود. تعیین محل قرارگیری، بعد از آکس بندی و ریسمان کشی انجام می­شود. ابعاد بیس پلیت به بار ستون یا ثقلی، بار لنگری یا زلزله  و … بستگی دارد و ابعاد و ضخامت صفحه ستون را تحت تأثیر قرار می­دهد. بیس پلیت باید کاملا روی سطح پی بنشیند و لق نشود. برای رفع این مشکل از مایعی به نام گروت استفاده می­شود که در برابر تغییرات دما، رطوبت و… تغییر ابعاد نمی­دهد.

قیمت ورق­ برشی

با توجه به قیمت محصول اولیه و دستگاه مورد استفاده جهت برش، انواع ورق برشی، از جمله صفحه ستون یا بیس پلیت نیز قیمت متفاوتی خواهد داشت. اما به طور کلی قیمت ورق­ هایی که با تجهیزات CNC تولید می­شوند بالاتر از ورق­ هایی است که به شیوه­ های پلاسمایی ساخته می­شوند. اگر قصد خرید این محصولات را دارید، کاربرد و نیازهای خود را بررسی کنید. بسیاری از افراد در انتخاب بین ورق­ برشی و ورق­ های اولیه مردد هستند، اما بیشتر خریداران اعتقاد دارند که استفاده از ورق­ های برشی هزینه نهایی را کاهش می­دهد و استفاده از آن ساده­ تر است، زیرا نیازی به عملیات برشکاری نخواهد بود.

Shopping cart

Sign in

Filters