ورق اسید شویی

بروزرسانی ۱۵:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۶

فیلترها
TestSpeed
پاک کردن فیلتر ها
قیمت(تومان) آلیاژ محل بارگیری برند ابعاد حالت واحد نمودار خرید

ورق اسید شویی چیست ؟

ورق اسید شویی به نوعی ورق نورد گرم گفته می شود که بعد از فرایند نورد برای پاکسازی ناخالصی ها و کثیفی های آن با اسید شسته می شود این ورق ها در صنایع متعددی به کار گرفته می شوند. از تولید لوازم و وسایل خانگی گرفته تا خودروسازی، از ورق های اسید شویی استفاده می شود. این ورق ها معمولا در ابعاد ۱۰۰۰ در ۲۰۰۰ و ۱۲۵۰ در ۲۵۰۰ میلی متر عرضه می شوند.

فرایند اسید شویی

برای این که بدانیم ورق اسید شویی چیست و چرا با این نام شناخته می شود، ابتدا باید فرایند اسید شویی را توضیح دهیم.

اسید شویی روشی است که پس از فرایند نورد گرم اجرا می شود. هدف اسید شویی آن است که پوسته هایی که در اثر نورد گرم پدید آمده اند را از بین ببریم. تختال ها در کوره در معرض حرارت بسیار زیادی قرار می گیرند. پس از خارج شدن تختال از کوره و تماس با هوا، پوسته ای اکسیدی بر روی آن ایجاد می گردد.

ترکیب شیمیایی پوسته ایجاد شده، شبیه ترکیب شیمیایی زنگ زدگی است. با این تفاوت که پوسته مذکور در حرارت بسیار زیاد و در زمانی بسیار کمتر از زنگ زدگی پدید می آید. برای برطرف کردن پوسته اکسیدی تشکیل شده، می توان ورق ها را با استفاده از اسید شست.

در کارخانه، ورق های فولادی در یک اسید، معمولا اسیدهای معدنی و رقیق مانند اسید سولفوریک، قرار می گیرند. به این ترتیب بخش های اکسید شده و پوسته تشکیل شده بر روی ورق حذف می گردد. معمولا پس از آن که ورق ها با استفاده از اسید شستشو داده شدند، نوبت به شستن آن ها با آب می رسد. این کار برای برطرف کردن باقیمانده ناخالصی ها انجام می شود.

اسید شویی فرایندی است که با روش های مختلفی انجام می شود. معمولا در کارخانه های تولیدی بزرگ از روش های اسید شویی پیوسته و اسید شویی دسته ای استفاده می شود. روش دیگری که کاربرد نسبتا کمتری دارد، اسید شویی ساکن است.

در هر حال، اجرای فرایند اسید شویی نتایج زیر را به همراه دارد:

  • افزایش کیفیت ورق های تولیدی
  • بهتر شدن ظاهر ورق ها و ایجاد سطح یکدست و صاف در آن ها
  • جلوگیری از استهلاک و آسیب غلطک های نورد سرد

معمولا کارخانه ها و واحدهای تولیدی برای اسید شویی از اسید کلریدریک استفاده می کنند.

اسید کلریدریک نسبت به سایر اسیدهای معدنی موجود مانند اسید سولفوریک مزیت های قابل توجهی دارد. مانند هزینه های کمتر یا کارایی بیشتر در فرایند اسید شویی. در هر صورت، ورق ها پس از قرار گرفتن در حوضچه اسید کلریدریک و تمیز شدن، با آب مورد شستشو قرار می گیرند. مرحله نهایی نیز خشک کردن ورق ها با عبور دادن آن ها از میان تونل هوای گرم است.

کاربرد ورق اسید شویی

در صنعت فولاد و بازار آهن، ورق های اسید شویی اهمیت خاصی دارند. این ورق ها می توانند در صنایع مختلفی به کار گرفته بشوند. هر یک از انواع این ورق ها کیفیت و استاندارد خاصی داشته و برای مصارف ویژه ای تهیه می شوند. به عنوان مثال، ورق های اسید شویی با کیفیت X42 و X46 برای ساخت لوله های نفت و گاز به کار می روند.

از ورق اسید شویی در خودروسازی برای ساخت بدنه ماشین و بخش هایی مانند رینگ یا شاسی استفاده می شود. این ورق ها در ساخت و ساز ساختمانی برای تولید لوله ها کاربرد دارند. به دلیل مقاومت و استحکام بالای ورق های اسید شویی، از آن ها در ساخت و تولید انواع مخزن استفاده می شود.

یکی از اصلی ترین مصرف کنندگان ورق اسید شویی، شرکت های فعال در زمینه لوله سازی هستند. ورق های اسید شویی در برابر واکنش های شیمیایی و فشارهای مکانیکی مقاومت بالایی دارند؛ به همین دلیل برای ساخت لوله های انتقال نفت و گاز یا لوله های آب، انتخاب بسیار مناسبی هستند.

 قیمت ورق اسید شویی

ورق های اسید شویی بر اساس نوع آلیاژ و استاندارد و کیفیت ساختشان، در گروه های متعددی دسته بندی می شوند. از انواع ورق اسید شویی می توان به ورق stw 22 و stw 24 و st37 و HAP440 اشاره نمود. ابعاد رایج این ورق ها ۱۰۰ و ۱۲۵۰ میلی متر بوده و با ضخامت های بین ۲ تا ۶ میلی متر به فروش می رسند. قیمت ورق اسید شویی بر اساس میزان ضخامت ورق، ابعاد آن و وزن ورق محاسبه می گردد.

برای دریافت قیمت روز ورق اسید شویی st37 و قیمت ورق stw24 و قیمت ورق stw22 با کارشناسان ما در تماس باشید.

Shopping cart

Sign in

Filters