ورق ضد سایش

بروزرسانی ۱۵:۵۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۶

فیلترها
TestSpeed
پاک کردن فیلتر ها
قیمت(تومان) محل بارگیری برند ابعاد حالت واحد نمودار خرید

ورق ضد سایش چیست ؟

ورق ضد سایش یکی از انواع ورق های آلیاژی است که در صنعت کاربردهای متعددی دارد. همان طور که از نام این محصول هم پیداست، این ورق ها در برابر ساییدگی مقاوم هستند. ساییدگی پدیده ای است که در آن سطح دو جسم در تماس با یکدیگر قرار گرفته و لغزش روی هم، موجب کنده شدن ذرات سطحی آن ها بشود.

ورق های ضد سایش، ورق هایی هستند که در برابر این پدیده مقاومت بسیار بالایی دارند. این ورق ها نه تنها در برابر سایش مقاومند بلکه سختی بسیار زیادی داشته و در عین حال، در برابر ضربه ها و فشارهای مکانیکی هم مقاومت خوبی از خود نمایش می دهند.

ساییدگی می تواند منجر به آسیب رسیدن به اجسام و سطوح آن ها شده و یا حتی باعث شکستن آن ها بشود. در جاهایی که با چنین پدیده ای روبرو هستیم، استفاده از ورق های ضد سایش یک فکر هوشمندانه است. اما چه چیزی باعث می شود تا این ورق ها چنین خاصیتی داشته باشند؟

مواد تشکیل دهنده ورق ضد سایش

ورق های ضد سایش از جمله ورق های آلیاژی پرکاربرد در صنعت هستند. این ورق ها با ترکیب برخی عناصر شیمیایی با آهن به دست می آیند. از جمله مهم ترین عناصری که در تولید این گونه ورق ها به کار می روند، می توان به کربن، کروم، مولیبدن، نیکل و سیلیسیم اشاره کرد. علاوه بر این ها از عناصر منگنز، گوگرد و فسفر نیز در تولید برخی انواع ورق های ضد سایش استفاده می شود.

چگونگی تولید ورق ضد سایش

برای تولید ورق های آلیاژی ضد سایش باید شرایط نورد را برقرار ساخت. برای تولید این دسته از ورق ها، ابتدا باید سنگ آهن را در کوره ذوب کرد تا بتوان ناخالصی ها را از آن جدا ساخت. پس از حذف کردن مواد و عناصر نامطلوب موجود در سنگ آهن، آهن حرارت دیده را با عناصر مخصوص ترکیب می کنند.

از جمله مهم ترین عناصری که در این بخش از فرایند به آهن اضافه می شوند می توان به کروم، سیلیسیم، کربن، نیکل و منگنز اشاره کرد. برای بالا بردن مقاومت ورق های ضد سایش در برابر فشارهای مکانیکی و لغزش سایر سطوح، مقدار بیشتری از عناصر کربن، کروم و منگنز نسبت به سایر ورق های آلیاژی استفاده می شود.

لازم به ذکر است که افزایش یافتن مقدار کربن در آلیاژها موجب کاهش قدرت آن ها می شود؛ اما در عین حال مقاومت در برابر سایش را افزایش می دهد. بنابراین کربن یکی از مهم ترین عناصری است که برای تولید ورق ضد سایش به آهن افزوده می شود.

کاربرد ورق ضد سایش

ورق های ضد سایش در صنعت کاربردهای گوناگونی دارند. این دسته از ورق ها تقریبا در هر جایی که با لغزش های شدید و سایش روبرو باشیم، به کار می آیند.

از جمله کاربردهای مهم ورق های ضد سایش می توان به استفاده از این ورق ها در صنعت حفر معدن اشاره کرد. ورق های ضد سایش برای ساخت دستگاه های مخصوص تولید مواد غذایی، ساخت ورق نقاله، ماشین های خمیرسازی، تولید زره ها و تجهیزات نظامی و نهایتا تیغه های برش (برای دستگاه هایی مانند لودر یا تجهیزات پیشرفته صنعتی) مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع ورق ضد سایش

ورق ضد سایش چندین نوع دارد و هر یک از این انواع برای کاربر خاصی مناسب تر هستند. این ورق های صنعتی، بر اساس میزان سختیشان تقسیم بندی می شوند. قیمت ورق ضد سایش نیز بر اساس همین میزان سختی و نوع ورق تعیین می گردد.

انواع ورق های ضد سایش دارای مقادیر مختلف سختی، از ۴۰۰ تا ۶۰۰ برینل یا حتی بیشتر هستند.

ورق هاردوکس

یکی از مهم ترین انواع ورق ضد سایش، ورق ضد سایش هاردوکس است. ورق های هاردوکس را می توان معروف ترین انواع ورق ضد سایش در نظر گرفت.

نوع پر فروش ورق ضد سایش هاردوکس، با سختی ۴۰۰ یا ۴۵۰ عرضه شده است. این نوع از ورق، هم مقاومت بالایی در برابر سایش و اصطکاک دارد، هم به شکل قابل توجهی انعطاف پذیر است. برخورداری همزمان از دو ویژگی مقاومت سایشی بالا و انعطاف پذیری و جوش خواری زیاد، باعث شده تا ورق هاردوکس کاربرد زیادی داشته باشد.

قیمت ورق هاردوکس

ورق هاردوکس به دلیل برند و شناخته شده بودن همچنین وارداتی بودن آن دارای قیمت بالاتری نسبت به دیگر انواع ورق ضد سایش می باشد برای دریافت قیمت ورق هاردوکس با کارشناسان ما در تماس باشید.

از دیگر انواع مهم ورق های ضد سایش می توان به ورق دورستات و ورق دیلیدور و ورق ولدوکس و همچنین ورق ضد سایش اکسین اشاره کرد. ورق دورستات با سختی بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ برینل تولید و عرضه شده اند. این ورق ها نیز مقاومت و انعطاف پذیری خوبی داشته و قابلیت ماشین کاری بالایی دارند.

قیمت ورق ضد سایش

انواع مختلف ورق ضد سایش، قیمت های گوناگونی دارند. مهم ترین عامل در تعیین قیمت ورق ضد سایش، میزان ضخامت و نوع آن ورق است. واحد خرید این ورق ها، کیلوگرم بوده و در حال حاضر، به دلیل وارداتی بودن، قیمت ورق ضد سایش با کیفیت دارای نوساناتی است.

Shopping cart

Sign in

Filters